wokebutbroke.png

WELCOME

Welcome to The Broke Generation. It's time to get nifty with your money, not thrifty. Live the life you want, and still retire with enough money in the bank. Let's do this!

The Grocery Diaries #2

The Grocery Diaries #2

We’re back with the second edition of The Grocery Diaries! Today we’re hearing from Kira from Germany and Alex from Melbourne!

KIRRA, GERMANY

Hi, I’m Kira, 23 and a uni student from Germany. I have around €160 to shop for each month. I usually go to Aldi for all the other stuff that isn‘t fruits and veggies or meat. I buy my meat at a local butcher so that I can be sure where it came from! For all my fruit and veg, I shop at our farmers market. This might seem hard to believe but it’s possible since I don‘t eat a lot of meat usually. I am lactose intolerant and gluten sensitive so that’s fun too. My key tip would be: cook in batches (I accidentally made 3 litres of soup once and that‘s frozen now) and always have staple food at home – like rice and noodles and lentils. Sometimes I am bad at budgeting and I’ll have to survive on €5 for the last week!

cheap grocery lists.jpg

TBG says: Kira’s budget is on point for a student, and she does well to buy her meat and vegetables from reputable farmers. Meal-wise, she doesn’t eat anywhere near as much as me (LOL), so I’d struggle to live on this grocery list. That said, I have a huge appetite!

Cost per meal = €1.90

ALEX, MELBOURNE

Alex is 28 and lives with her husband, Toby. The pair are on a mission to only buy two servings of meat per week to be better humans, but it’s a happy coincidence that it brings the cost down. In this week’s shop they had a few staples left at home, so their spend of $53.50 was lower than usual! Alex has included the couple’s separate breakfasts and lunches, and their shared dinners.

thebrokegenerationgrocerydiaries.jpg

TBG says: Alex and Toby are cutting back on meat consumption, which is great for their wallets, waistlines AND the environment. Spaghetti carbonara is a great quick and easy meal for when you’re short on time – just mix egg and parmesan and toss it through hot spaghetti.

Cost per meal: $3.30 (assuming the weekend lunches were eaten out)

Share Your Grocery List

Got a grocery list to share?! Download the form here, fill it in on a week of your choice, and send it to hello@thebrokegeneration.com.



Affordable Healthy Snacks for Office Workers

Affordable Healthy Snacks for Office Workers

I Love My Job, So Why Am I Leaving?

I Love My Job, So Why Am I Leaving?